MotoNotice 1.4

Cesja leasingu - krok po kroku

Wróć do listy stron


 

Cesje leasingu – podstawowe informacje.

 

  1. CESJA UMOWY LEASINGU.

Umowa leasingu operacyjnego zawierana jest na określony czas, powinna zatem trwać do upływu terminu na jaki została zawarta. Jednak w trakcie korzystania z leasingu mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy Leasingobiorca chce lub jest zmuszony zrezygnować z umowy przed przewidzianym terminem jej zakończenia.

Propozycją dla leasingobiorców, którzy nie chcą kontynuować umowy leasingu może być dokonanie cesji umowy leasingu. Polega to na przekazaniu leasingu innemu podmiotowi. W wyniku takiej umowy pierwotny korzystający pozbędzie się leasingu wraz z np. autem, ale musi w tym celu znaleźć firmę, która zdecyduje się przejąć leasing i kontynuować spłatę rat na dotychczasowych warunkach. Cesję leasingu operacyjnego można przeprowadzić praktycznie w każdym momencie trwania umowy.

 

Firma leasingowa musi wyrazić zgodzić na dokonanie cesji.

Wszystko to jest procesem dość czasochłonnym, ale najmniej obciążającym finansowo klienta – umożliwi mu po prostu wycofanie się z leasingu.

 

  1. CESJI UMOWY LEASINGU – procedura.

Od czego zacząć i na co zwrócić uwagę:

KROK 1

Proponuje zacząć od kontaktu z własnym finansującym, aby dowiedzieć się na jakich warunkach możliwe jest przeprowadzenie cesji, ile trwa procedura, jakie wiążą się z tym koszty oraz czy cesje są realizowane, gdyż z tym aktualnie bywa różnie.

Warto również ustalić zasady kontynuacji ubezpieczenia oraz w miarę możliwości dowiedzieć się jakie wymagania Leasingodawca postawi zainteresowanym przejęciem naszego leasingu.

Kiedy mamy już zebrane podstawowe informacje o naszej umowie i wiemy jakie warunki chcemy zaproponować potencjalnym klientom, możemy przejść do kolejnego kroku.

 

KROK 2

Kolejnym krokiem jest dodanie ogłoszenia o cesji do najpopularniejszych portali ogłoszeniowych oraz w mediach społecznościowych. Ogłoszenia o cesji nie różnią się zbytnio od ogłoszeń o sprzedaży, warto oczywiście dodatkowo podać  informacje o  umowie leasingu. Kiedy znajdzie się chętny do przejęcia umowy leasingu przechodzimy do kolejnego kroku.

 

KROK 3

Po znalezieniu zainteresowanego przejęciem umowy należy złożyć wniosek o cesję do leasingodawcy. Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami musi przygotować zainteresowany przejęciem leasingu. Na podstawie tych dokumentów, firma leasingowa zdecyduje czy wyda zgodą na cesję – warto zatem zadbać o dobrą jakość przygotowanych dokumentów.

Warto również zadbać o szybkie przekazanie dokumentów przez zainteresowanego, gdyż wydawanie zgody na cesję potrafi trwać dłużej niż planujemy i w przypadku odmowy możemy stracić dużo cennego czasu.

 

KROK 4

Po uzyskaniu zgody na cesję, pozostaje podpisać stosowne dokumenty i przekazać przedmiot nowemu leasingobiorcy.

 

  1. CESJA UMOWY LEASINGU –  odstępne.

Odstępnym w przypadku cesji umowy leasingu jest wynagrodzenie płacone przez przejmującego dotychczasowemu leasingobiorcy za przekazanie umowy leasingu. Wysokość odstępnego to indywidualna sprawa i zależy przynajmniej od kilku czynników m.in.: wysokość wpłaty początkowej, ilości już spłaconych rat, ilość pozostałych do spłat rat, wysokości wykupu oraz aktualnej wartości rynkowej cedowanego przedmiotu.

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję
Facebook
Facebook